Każdy fotograf, nawet ten zupełnie początkujący, poza samym aparatem potrzebuje również akcesoriów. Najpierw przyda się futerał na sam aparat, by móc go bezpiecznie przemieszczać. Większość „domowych paparazzi” nie ogranicza się do robienia zdjęć tylko w zaciszu własnych czterech kątów. Zazwyczaj przemieszczają się ze sprzętem na rodzinne uroczystości, czy wycieczki z bliskimi. Jak jednak nie przesadzić z ilością dodatków, które paradoksalnie mogą momentami utrudniać, zamiast pomóc?
Akcesoria i dodatki, które warto mieć
Zacznijmy od wcześniej już wspomnianego futerału. Sprawdzi się on na początku. Jednak gdy zacznie się inwestowanie w aparaty z wymiennymi obiektywami oraz same obiektywy, to wtedy warto kupić na nie torbę lub plecak. Dodatkowo zmieszczą się tam wszelkie akumulatory, ładowarki, kable oraz wszystkie inne gadżety, które będą niezbędne do robienia zdjęć. Wtedy cały sprzęt jest w jednym miejscu i mamy pewność, że o niczym się nie zapomniało.
Jeśli nie ma jej w zestawie do aparatu, to warto w zasadzie od razu kupić kartę pamięci wraz z adapterem do niej. Dzięki temu można zrobić mnóstwo fotek, a potem dzięki adapterowi szybko zgrać je na komputer bez konieczności podpinania do niego aparatu. To niesamowita oszczędność czasu.
Dron to świetny pomysł dla wszystkich tych, którzy szukają nowych perspektyw i nie boją się wyzwań. Jednak zanim zacznie się robić zdjęcia z perspektywy lotu ptaka za pomocą drona, trzeba nauczyć się nim bezawaryjnie latać, by uniknąć zniszczenia obu urządzeń jednocześnie. Tym niemniej warto zainwestować swój czas na naukę latania. Dzięki temu zyskujemy nie tylko nowe możliwości co do samej perspektywy, ale też dostęp do niezwykłych miejsc, takich jak na przykład rzeki wraz z ich rozlewiskami. To niesie ze sobą dodatkowe walory edukacyjne oraz pomaga w monitorowaniu stanu przyrody.
Statyw to niewątpliwie ogromne ułatwienie dla osób, które robią zdjęcia w studio lub w terenie i długo oczekują na pojawienie się obiektu, który chcą uwiecznić. Priorytetami przy wyborze statywu idealnego są: mała waga, duża wytrzymałość na uszkodzenia, solidna budowa i stabilizacja. Wynika to z tego, iż w razie upadku poza statywem zniszczy się również sam aparat. To akcesorium w przypadku fotografowania natury często nosi się ze sobą na długich dystansach, w trudnym terenie, często składa i rozkłada. Świetnie przyda się na przykład przy fotografowaniu plaż podczas wschodów i zachodów słońca. Dlatego też jego wybór jest wart większego rozeznania.
Lampa błyskowa zazwyczaj jest już wbudowana w sam aparat. Jednak istnieje możliwość dokupienia drugiej, zewnętrznej. To zwiększa możliwości zestawu, szczególnie w kwestii fotografii portretowej lub makrofotografii (fotografii przedstawiającej obiekty z małej odległości). Najważniejsze, by przed decyzją o zakupie lampy sprawdzić, czy aparat w ogóle ma opcję pozwalającą na jej montaż. Sam wybór jest ogromny i zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika.
Rynek fotograficzny pełen jest akcesoriów, których pojawia się coraz więcej. Każdy będzie w stanie znaleźć produkty najlepiej dobrane do swoich potrzeb.