W pewnym momencie prawie każdemu początkującemu adeptowi fotografii przychodzi myśl, by może jednak pójść o krok dalej i zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt, niż ten absolutnie podstawowy. Oczywiście mowa o tych osobach, które chcą się w tej branży rozwijać i ciągle poprawiać oraz poszerzać zakres swoich umiejętności. Wtedy z aparatu kompaktowego lub lustrzanki ze stałym obiektywem i ograniczonymi funkcjami warto zrezygnować na rzecz lustrzanki (lub aparatu bezlustrowego) z wymiennymi obiektywami. Dzięki temu zyskamy wachlarz zupełnie nowych możliwości. Ale jak wybrać obiektyw, który będzie spełniał oczekiwaniami użytkownika i wpisze się w specyfikę zdjęć, które on robi?
Rodzaje obiektywów
Tak, jak można dokonać podziału fotografii jako dziedziny, tak samo można skategoryzować aparaty oraz obiektywy do nich. Punktem wyjścia jest oczywiście określenie, co konkretnie chce się fotografować. Jeśli planujesz być absolutnie wszechstronnym fotografem, to przygotuj się na zakup co najmniej kilku obiektywów. Zaplanuj też czas na to, by dobrze opanować zasady posługiwania się nimi, by jak najlepiej wykorzystać ich potencjał podczas robienia zdjęć konkretnych obiektów. Nie da się za pomocą jednego obiektywu uwiecznić majestatycznego łańcucha górskiego oraz pszczoły siedzącej na kwiecie jabłoni.
Podstawowym podziałem obiektywów jest ten na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. Zmiennoogniskowe obiektywy to te, z tak zwanym zoomem, który pozwala na przybliżanie optyczne. Stałoogniskowe oferują pewną możliwość regulacji ustawień, sposobu patrzenia na obiekt, który fotografujemy oraz otwarcie przysłony.
Obiektywy stałoogniskowe mają kilka podtypów: obiektywy standardowe, makro, do portretów, teleobiektywy, obiektywy typu rybie oko. Oto ich krótka charakterystyka.
Obiektywy standardowe pozwalają na odwzorowanie na zdjęciu obrazu świata mniej więcej w ten sposób, w jaki widziany jest on przez oko ludzkie. Fotografowane obiekty, perspektywa i proporcje zbliżone są do tego, jak je rzeczywiście widzimy. Znakiem rozpoznawczym tego typu aparatów jest ich stosunkowo duża jasność.
Obiektywy makro służą do robienia zdjęć w skali 1:1 lub z większym zbliżeniem. Mają zróżnicowany poziom jasności, ale raczej są bardziej ciemne. Zdarza się wykorzystywanie ich przy fotografii portretowej. Głównie jednak służą do uwieczniania małych obiektów (jak na przykład owady, kwiaty).
Główna różnica pomiędzy obiektywami standardowymi, a tymi do portretów to ich ogniskowe. Obiektywy do portretów mają specyficznie skonstruowaną optykę, pozwalającą na wydobycie pełnego obrazu twarzy. Są dość jasne i „miękkie”, by właśnie te miękkość rysów twarzy wydobyć na zdjęciu.
Teleobiektywy dzięki zastosowaniu bardzo długiej ogniskowej skuteczne są przy fotografowaniu obiektów, które są nawet bardzo oddalone. Są bardzo jasne i świetnie sprawdzają się przy uwiecznianiu natury oraz zmagań sportowych – nawet jeśli fotografowany obiekt nie spodziewa się bycia obserwowanym.
Najciekawszym przykładem obiektywu stałoogniskowego jest ten w typie rybiego oka. Ma duże pole widzenia i krótką ogniskową, która zakrzywia obraz w postać kuli. Zdjęcia wykonywane tego typu obiektywami są nie tylko bardzo niecodzienne, ale nawet powszechnym obiektom dodają nuty artyzmu.
Do obiektywów zmiennoogniskowych należą: kity, superzoomy i teleobiektywy reporterskie.
Kity to obiektywy dodawane do zestawu razem z aparatem. Mają bardzo uśrednione parametry, co przydaje się podczas podróży (gdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć potrzeb).
Superzoomy są bardzo uniwersalne i praktyczne, sprawdzają się w różnych okolicznościach przyrody. Zazwyczaj mają stabilizację obrazu i autofocus.
Teleobiektywy reporterskie są dość drogie, ale wynika to z wyjątkowej jakości. Dają duże pole manewru i pozwalają na robienie zdjęć o świetnej jakości z różnych odległości.