Już na początku warto zaznaczyć – wybór aparatu fotograficznego zależy przede wszystkim od tego, jakie wymagania względem tego sprzętu będzie miał jego użytkownik. Aktualnie na rynku jest wiele możliwości. Czasy, kiedy do wyboru było jedynie kilka dostępnych opcji niewątpliwie dawno minęły. By wybrać aparat odpowiednio dobrany do potrzeb, dobrze jest poznać rodzaje tego typu sprzętu. Dzięki temu mamy większą świadomość dostępnych wariantów, ich wad oraz zalet, kosztów zakupu, czy wiedzy koniecznej do wykorzystania pełnego potencjału wybranego urządzenia.
Najpopularniejsze typy aparatów fotograficznych
Zacznijmy od klasyki w czystej postaci. Chyba każdy pamięta aparaty analogowe. Jeszcze 20 lat temu niewiele imprez rodzinnych, czy wakacji mogło się obyć bez ich towarzystwa. By wykonanie zdjęcia mogło w ogóle dojść do skutku niezbędna była klisza, którą wywoływało się w celu uzyskania odbitek. Aktualnie po ten typ sięgają ludzie właściwie w każdym w wieku – głównie z ciekawości (młodsi) oraz sentymentu (starsi).
Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z fotografią najbardziej optymalną opcją będzie wybór aparatu kompaktowego. Tak jak nazwa sugeruje, jest mały i w zasadzie dosłownie mieści się w kieszeni. Jego obsługa nie jest trudna, wręcz przeciwnie – bardzo prosta i intuicyjna. Nie ma zbyt wielu opcji dodatkowych, co dla początkujących jest znacznym uproszczeniem. Dodatkowo nie kosztuje dużo, a w przypadku zakupu pierwszego aparatu „na próbę” może to mieć kluczowe znaczenie.
Sam fenomen fotografowania stał się tematem wielu filmów i publikacji, które przedstawiają rzeczywistość współczesnych mediów, dla których zdjęcia są wyjątkowo istotne. Amatorzy często rezygnują z aparatów jako osobnych urządzeń na rzecz aparatów wbudowanych w smartfony, które teraz w zasadzie zawsze mamy pod ręką. Zdarza się jednak, że nawet profesjonalni fotografowie podczas sesji korzystają właśnie ze smartfonów, by robić zdjęcia do jakiejś konkretniej kampanii reklamowej.
Aparaty lustrzane to jednoobiektywowe urządzenia fotograficzne, które wykorzystują w swoim działaniu materiał światłoczuły. Jest to opcja dla osób mających już jakieś doświadczenie w fotografii. Wynika to głównie z faktu, iż mają wiele dostępnych funkcji oraz trybów manualnych (w przeciwieństwie do aparatów kompaktowych). Istnieje w nich możliwość wymiany obiektywu. „Lustrzanki” dzielą się często na te przeznaczone dla amatorów oraz te dedykowane profesjonalistom. By efektywnie z nich korzystać często konieczne jest przyswojenie dużej ilości (dla wielu osób nowych) informacji technicznych. Jednak wiąże się z tym znaczne zwiększenie możliwości w kwestii wykonywanych fotek.
Aparaty bezlusterkowe to wybór dla bardziej zaawansowanych adeptów fotografii. Mają wymienne obiektywy, a dodatkowo w tym typie sprzętu zrezygnowano z zastosowania optycznego układu wizjera, co pozwoliło na zmniejszenie wielkości korpusu względem aparatów „lustrzanek”. Ta cecha jest postrzegana jako jedna z największych zalet tego typu sprzętu. Za mniejszymi gabarytami kryje się mniejsza waga, ale też większa wygoda w przypadku profesjonalnego wykorzystywania aparatu do celów zarobkowych. Fotografowie okolicznościowi zazwyczaj całymi godzinami trzymają swój sprzęt w rękach lub przenoszą go z miejsca w miejsce – dlatego też rozmiar i waga są dla nich bardzo istotne.