Fotografia to jedna z tych dziedzin, których sposób postrzegania zależy od człowieka. Ilu ludzi – tyle poglądów. Nie da się jednoznacznie i sztywno raz na zawsze określić ram jej poszczególnych podtypów. Poza kwestiami związanymi z indywidualizmem fotografa – jest to przede wszystkim związane z rozwojem technologicznym, który coraz bardziej przyspiesza. W związku z nim również tempo upowszechniania się i rozrostu możliwości fotografii jako branży wzrasta. Dla osób niezwiązanych z tą tematyką może być to zaskakujące, a nawet i w pewnym sensie przerażające. Bo jednak szczególnie starsze pokolenie ma prawo czuć się przytłoczone mnogością nowinek i kolejnych nowych modeli aparatów. Do tego dochodzi cała gama obiektywów i tysiące akcesoriów, które są niesamowicie przydatne przy robieniu zdjęć – jednak pod warunkiem, że zna się swoje potrzeby, umie dobrać odpowiednie elementy wyposażenia oraz potrafi z nich korzystać.
Podstawowe informacje dotyczące fotografii
Nie daj sobie wmówić, że robienie fotek jest kosmicznie trudne i nie będziesz w stanie tego opanować. Podstawą są zgłębianie wiedzy na ten temat oraz… ćwiczenie. Bez tych dwóch elementów w żadnej dziedzinie nie da się osiągnąć sukcesu. Dlatego też początkujący często nie inwestują tysięcy w cały sprzęt z wszystkimi możliwymi dodatkami, a raczej celują w aparaty kompaktowe lub niższe modele aparatów „lustrzanek”, by dopiero sprawdzić, jak się odnajdują w tej dziedzinie. W Internecie jest wiele forów i stron poświęconych tematyce i właśnie jesteś na jednej z nich 🙂 Jako wstęp do wejścia w świat fotografii warto zacząć od podstaw – dowiedzieć się jaka jest historia technologii fotograficznej, ale też poczytać o podziałach ze względu na technologię, tematykę lub przeznaczenie zdjęć. Bardzo istotna jest też kwestia samego procesu powstawania zdjęcia etap po etapie. Nie można też zapominać o tak podstawowych parametrach takich jak przysłona albo ISO – dobrze jest już na początku umieć się nimi posługiwać, by każde kolejne zdjęcie było coraz lepsze i wyglądało atrakcyjnie.
Zanim wydasz fortunę na akcesoria, zastanów się, które z nich będą faktycznie potrzebne, a które z nich to niepotrzebnie wydane fundusze. Przede wszystkim jakie zdjęcia chcesz robić? Będziesz pracować w studio, czy raczej masz w planach wędrówki z aparatem po możliwie najdzikszych rejonach, by fotografować naturę w najczystszej postaci? A może jeszcze nie masz określonych preferencji i po prostu chcesz spróbować różnych opcji? Już na tym etapie poprzez odpowiedzi na postawione przed chwilą pytania poniekąd zawężasz pole poszukiwań sprzętu idealnego dla Ciebie. Jako drugie bardzo ważne kryterium występuje poziom zaawansowania w technice fotograficznej. Sprzęt zbyt zaawansowany (bez trybu automatycznego, z wieloma możliwościami ustawień manualnych) może nie tylko przerazić poziomem skomplikowania, ale też całkowicie zniechęcić początkującego do tej branży. Z kolei aparat, który ma tryb automatyczny i bardzo ograniczoną ilość ustawień ręcznych może w pewnym momencie hamować rozwój i przez to robienie zdjęć robi się nudne – z braku nowych możliwości realizacji pomysłów.
Na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące teoretycznych podstaw fotografii, aparatów, akcesoriów i wiele innych. Pomoże Ci to usystematyzować wiedzę, którą już masz oraz dodatkowo ją pogłębić. Dzięki nam przeanalizujesz swoje potrzeby i ograniczysz zbędne elementy wyposażenia. Technologia fotograficzna to bardzo ciekawa dziedzina, którą warto zgłębiać bez względu na wiek i poziom zaawansowania.