Fotografia to jedna z tych dziedzin, które pomimo bogatej historii nadal prężnie się rozwijają. Wynika to głównie z tego, iż ściśle związana jest z nowymi technologiami. Dzięki temu zmiany następujące w technologii fotograficznej nadal są niezwykle dynamiczne i powstają nowe jej rodzaje. 100 lat temu nikt nie przypuszczałby, że aparat może zmieścić się w kieszeni, a same zdjęcia będą robione w skrajnie różnych warunkach, w ruchu, czy dosłownie z perspektywy lotu ptaka.
Podział fotografii
Ze względu na to, iż fotografia sama w sobie jest dość obszernym zagadnieniem, można ją dzielić na różne sposoby. Oczywiście klasyfikacja w tym przypadku nie jest sztywna, a pełni funkcję raczej pomocniczą i umowną. Jeden typ fotografii można często przyporządkować do różnych kategorii. Na przykład zdjęcia ślubne można sklasyfikować jako fotografię reportażową, a jednocześnie natychmiastową (jeśli do robienia fotek wykorzystamy aparaty, które od razu wywołują zrobione zdjęcia). Przedstawione klasyfikacje są orientacyjne, właśnie ze względu na przenikanie się różnych rodzajów fotografii.
Zacznijmy od podziału ze względu na technologię, czyli de facto sprzęt konieczny do wykonania konkretnego zdjęcia. Wiąże się on ściśle z rozwojem technologicznym, który po prostu pozwala na więcej. Do tego typu należą następujące rodzaje fotografii: fotografia mikroskopowa, mobilna, dronowa, podwodna, cyfrowa, średnioformatowa, wielkoformatowa, natychmiastowa, czy tradycyjna.
Klasyfikowanie ze względu na tematykę zdjęć jest raczej dość intuicyjne. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Wynika to z tego, iż kategorie można „rozbijać” na mniejsze (jeszcze bardziej szczegółowe i specjalistyczne). Jako przykłady mogą posłużyć: fotografia modowa, astronomiczna, krajobrazowa, architektury, przyrodnicza, uliczna, podróżnicza, samochodowa, czy nawet podwodna. W zasadzie kluczowa jest intencja fotografa i to, co było dla niego priorytetem w momencie kiedy zdjęcie zostało wykonane. Istnieje możliwość fuzji np. fotografii architektury z modową w momencie gdy na tle budynku pojawi się modelka. Zatem w tym konkretnym przypadku przy przyporządkowaniu zdjęcia najważniejszym będzie określenie, czy większe znaczenie ma ubiór postaci, czy może jednak architektoniczne tło.
Ostatnim podziałem, który zostanie przedstawiony, jest ten dokonywany ze względu na przeznaczenie fotki. Warto zauważyć, że może się ono dynamicznie zmieniać na przestrzeni czasu i absolutnie nie jest to nic złego! Wręcz przeciwnie, to dobrze świadczy o pracy fotografa (bo jego zdjęcie jest tak szeroko wykorzystywane i budzi tak ogromne zainteresowanie). Poza prawdopodobnie najbardziej powszechną fotografią rodzinną wyróżniamy: fotografię archiwizacyjną, naukową, reklamową, a także informacyjną (zwaną też dokumentacyjną).
Technologia fotograficzna jest dziedziną niezwykle trudną do jednoznacznego podziału. Jej poszczególne gałęzie nie tylko mocno się wiążą, ale bardzo często również przenikają. Prawdopodobnie w niedługim czasie powstaną nowe technologie robienia zdjęć, a co za tym idzie -również nowe kategorie fotografii. To niesamowite, jak w jednej dziedzinie swoją niszę może odnaleźć tak wielu ludzi. I nie chodzi tu jedynie o profesjonalistów, którzy w ten sposób zarabiają na życie, ale też całe rzesze amatorów fotografujących świat na potrzeby własne w ramach hobby.